Ko god je proveo bar jedan Uskrs u Grčkoj je probao cureki iliti uskršnji slatki hleb. Nemojte očajavati ako nikada na veliki praznik niste bili u zemlji masline, jer ga u pekarama i poslastičarnicama širom Elade možete kupiti u bilo koje doba godine, samo što taj u sebi neće imati ležište za šareno jaje, ali ga možete napraviti u svojoj kuhinji po našem receptu.
Cureki – Grčki hleb
Ime cureki potiče od turske reči “korek” koje predstavlja bilo koji specijalitet od testa u koji se dodaje kvasac. U Turskoj, postoje različite vrste koreka – koliko slatkih, toliko i slanih, a razlikuju se i po veličini i obliku u zavisnosti u kom delu zemlje Ataturka se prave.
U Azerbejdžanu, Jermeni ga prave u obliku kruga i nešto tanje nego što je grčki cureki, obavezno ga posipaju susamom i zovu ga “ćurek”. Ime cureki, koji braća Grci koriste, najverovatnije ptiče iz doba kada su bili pod Otomanskom imperijom, a uvek su ga pravili kao sladak hleb od mleka, putera i jaja.
Cureki – Grčki kolač
S pravom možemo nazvati cureki grčkim kolačem, jer ima takvih ukusa ovog divnog hleba u kojem bi uživao svaki sladokusac.
Danas je ovaj sladak hleb usko povezan sa vaskršnjim običajam u prelepoj nam Grčkoj. Naime, cureki predstavlja vaskrsenje Hristovo zato što brašno, uz pomoć kvasca, postaje živo i transformiše se u hleb. Uvek je upleten u pletenicu, a to se radi da bi se oterali zli duhovi. U Grčkoj postoji i drugi vaskršnji hleb i zove se lambropsomo, koji je kao naša slana pogača i takođe na sredini ima “sedište” za crveno jaje.
Slatki hleb sa suvim grožđem, čokoladom belom ili crnom…
Postoje razni ukusi curekija. Od onih koji u svom sastavu sadrže suvo grožđe, smokve, urme… do onih sočnijih koji su napunjeni ili preliveni crnom ili belom čokoladom, a nije retkost i da se obe nađu na ovom slatkom zadovoljstvu. Na kraju se uglavnom pospe seckanim bademima, ali danas postoji toliko različitih ukusa curekija da se po njemu često posipaju i čokaladne mrvice, lešnici itd.
Ono najbolje je da ga možete jesti i tokom letnjeg odmora, a ako ga do sada niste probali – obavezno to uradite. Odlično ide uz kaficu jutarnju ili poslepodnevnu.
Miliprot, milibrod ili mlečni slatki hleb…
Sada se sigurno pitate da li se cureki razlikuje od poznatog, pogotovo u Vojvodini, miliporta ili milibroda? U suštini i ne toliko, sem što su Grci korak ispred sa ukusima. Najveća razlika je u njegovom obliku, jer cureki je uvek upleten, a miliport ne.
Kako napraviti cureki?
Na internetu možete da pronađete veliki broj recepata za grčki slatki vaskršnji hleb. Svi su uglavnom oni koji su sa ukusom skromniji, pravim sladokuscima će biti “onako”, zbog toga smo mi rešili da vam napišemo jedan recept koji se nama jako dopada, a sadrži i čokoladu – jer jedan član tima Grčkog kutka smatra da slatko nije slatko, ako ne sadrži čokoladu.
Pre nego što pročitate recept treba da znate da u najjužnijoj balkanskoj zemlji postoji posebno brašno za cureki, tako da vam najverovatnije neće ispasti kao onaj u Eladi, ali to nikako ne znači da u njegovim zalogajima nećete božanski uživati.
Potrebno vam je sledeće:
Za testo:
- 500 g + 50 g brašna
- 150 g meda
- 150 ml vode tople
- 1,5 kašika šećera
- 2 jaja
- rendana kora jedne narandže
- jedan sveži kvasac
- 2 vanilin šećera
- 1,5 g mastihe ili jedna čašica pića od mastihe, ako nemate može i čašicu uza ili jednostavno bez pića
- prstohvat soli
Za krem:
- 150 g izlomljene čokolade za kuvanje
- 150 g putera mlečnog sobne temperature
- 45 g šećera
- 30 g kakaa
- nekoliko izlomljenih oraha
Za sirup – za one koji vole da ga stave:
- 160 g šećera
- 160 ml vode
Priprema:
Stavite u činiju 50 g brašna, kvasac i vodu i umutite mikserom, a onda ostavite da se kvasac rastavi, tj da krene masa da se diže i bude rupičasta.
Izmešate šerćer, vanilin šećer i mastihu u zrnu u blenderu, a ako koristite piće od mastihe ili je izostavite iz recepta, onda samo kašikom promešajte šećer i vanil šećer. U jedan tiganj stavite med i 100 g putera da se otope i sjedine, potom dodate i prethodno promešan šećer sa ili bez mastike.
Kada se to sve sjedini, sipajte u činiju gde vam se kavasac rastvorio, dodate ostatak brašna i jaja, pa sve to dobro obradite mikserom. Kada se sastojci dobro sjedine u testo, treba oko 5-10 minuta da mutite da bi bilo dobro, dodate još 50 g putera i sjedinite i to sa testom. Dodati puter ne treba da bude otopljen. Kada je testo gotovo ostavite da naraste oko dva sata.
Testo podelite na dva dela i od toga ćete napraviti dva curekija. Zatim, rastopite čokoladu sa puterom, doate šećer i kakao i na kraju izmrvljene orahe. Preliv stavite sa strane.
Obe ćuftice testa sada treba dobro da razradite. Naime, oko četri do pet puta ćete svaku izmesiti dobro rukama, slobodno dajte brašno, potom ih oklagijom stanjite i opet sve isto učinite. Na kraju rastanjihte testo u obliku pravougaonika.
Svaki pravoguonik premažite prelivom koji ste napravili od čokalade, ali ne do ivica, i potom od istih pravougaonika napravite valjak, slično kao za štrudlu. Ostavite svaki valjak u frižideru na 15 minuta ne bi li vam se preliv od čokolade stvrdnuo i sjedinio sa testom.
Svaki valjak presečete na dva dela i rukama probate da zatvorite testo na tim delovima, ne bi li vam se otvorilo tokom pečenja. Od dobijena dva dela napravite pletenciu. Potom ostavite da odstoji 30-60 minuta ne bi li lepo nadošlo, a nakon toga pečete ga na oko 180 stepeni 20-30 minuta – to već zavisi od jačine vaše rerne.
Ako ste se odlučili da napravite sirup od šećera i vode, onda kada izvadite vaš cureki iz rerne polagano ga prelijete sirupom. U svakom slučaju, da li ste stavili sirup ili ne, ostavite cureki da se ohladi, pa ga tek onda jedete. Prijatno!
3 Komentari
Cureki bez usitnjene mastike i mahlepija nema pravi ukus Grcke.
Hvala na komentaru Miroslava, ali i bez mastike može da bude ukusan.
U pravu ste. Bez toga, iako može biti ukusan, je običan sladak hleb. Preporučujem da se filuje kesten pireom, odličan je!