ZAŠTO ĆETE U GRČKOJ ZAMRZETI LIMUN?

by Ivana
5 Komentari
limun

Zahvaljujući predivnoj klimi, Grčka obiluje citrusima. Kako ih mi u Srbiji obično vidimo samo u prodavnici, prosto je lepo kada vidite da ove prelepe voćke na drvoredima pored vas.

Sa drvoreda, ovo voće završava, gde drugo, nego u kuhinji. I dok se pomorandže, nar ili grejpfrut umereno kosite, najčešće za kolače ili pravljenje sokova, limuna ima – svuda!

Možete ga naći u (za nas) najneverovatnijim kombinacijama! Evo 3 najzanimljivije.

Krompir i limun? Ovo, priznaćete, prvi put čujete!

Da, da, ovo je jedna od najčudnijih kombinacija. Ako se nađete u Grčkoj u poseti poznanicima i prijateljima, a iz kuhinje miriše krompir zapečen u rerni, dobro se pripremite. On je sigurno pečen u vodi u kojoj je dodat sok od limuna. Ukus može da bude podnošljiv, ali ako je domaćica prava Grkinja, koja uz to voli limun, možda je bolje da ipak ne sipate puno. Da je ne uvredite.

Osim u pečenom, limun ćete pronaći i u tanjiru pored prženog krompira. Ceđenje soka od limuna na pržen krompir je obavezan ritual. Niko vas neće pitati da li tako volite, jer limun preko prženog krompira se prosto podrazumeva.

Ukoliko se usprotivite soku od limuna, u oba slučaja, dobićete od prilike ovakav odgovor: “Šta, ne stavljate limun u/na krompir? A vi pojma nemate šta je ukusno!”

Porcija mesa nikako bez soka od limuna!

Mi obično služimo limun uz ribu, na šta Grci kažu da nismo normalni. Jer, limun se služi uz sve druge vrste mesa, samo ne uz ribu.

Ukoliko vide meso servirano bez limuna, bez obzira da li ručaju kod kuće ili u restoranu,  odmah će da ga traže. I smatraće to ozbiljnom greškom domaćice ili kuvara.

Ukoliko imate dečka Grka i planirate da pravite svadbu u Srbiji, ne dajte se prevariti. Gosti iz Grčke sigurno će vam zameriti što pored tanjira sa roštiljem ili pečenjem nema – limuna. Zato se unapred pripremite, da vam ovakvi detalji ne pokvare veselje!

Supa bez limuna je greh!

Mi stavljamo sirće, ali ne svi i veoma retko. Grci stavljaju sok od limuna. Svi i uvek.

Pod supom se često podrazumeva ne samo supa u našem smislu reči (koju oni retko prave i skoro da ne jedu) već i ono što mi zovemo kuvanim jelima.

Ukoliko je na meniju neko od takvih jela, a vi ste od onih koji ne vole da dodaju ništa kiselo, prvo obavezno probajte. Ili ukoliko naručujte u restoranu, pitajte. Ukoliko to ne uradite, papreno ćete platiti nešto što ne možete ni da okusite. Izbegavajte sve gde vidite reč augolemono (sos od jaja i limuna), a može se zaista ponaći u velikom broju jela.

Ukoliko Grčku posećujete za Uskrs, ipak probajte specijalnu vrstu supe koju samo i isključivo tada prave. Zove se magiritsa, pravi se od jagnjećih iznutrica i dodaje se augolemono. Ukus je nama čudan, ali prilika je jedinstvena!

A sada da se malo nasmejete za kraj 🙂

You may also like

5 Komentari

Svetlana 27/11/2018 - 00:10

Hahaha! Najvise mi se svidio video na kraju 🙂
Istina, stavlja se puno limuna, ali meni nije smetao. Takodje, bar u djelu Grcke gdje sam ja boravila tj. studirala 3 godine (Komotini i generalno Trakija), sluzili su uvijek limun i uz ribu i morske plodove tipa lignje, nesto sto se radi i kod nas na Crnogorskom primorju. Uz meso, i ne bas kod nas, kao sto ste i napisale.
Veliki pozdrav iz Crne Gore!
Svetlana

Odgovor
Bebina mama 01/08/2016 - 16:19

Hvala vam Aida na komentaru. Tako je, sve te različitosti su zanimljive na svoj način. Priprema jela i dodaci razlikuju se od mesta do mesta, ali su uopšteno očigledno veoma slični.

I mi obožavamo spanakorizo! Spremaju čak i kombinaciju pirinač-kupus, koja je takođe odlična. A što se limuna tiče, u našim porodicama se na njemu insistrira, pa zato tekst ima malo šaljivi ton :).

Veliki pozdrav i hvala što nas pratite!

Sanja, Tijana i Ivana

Odgovor
Aida Jovanovic 23/07/2016 - 21:01

Ja sam Grcka prija i za ovih par godina sam probala dosta njihovih jela. Tacno je da je limun vazan u njihovoj kuhinji, ali ne insistiraju da ga svi koriste. Jela sam i magiricu i moram reci da mi se dopala…zanimljiv ukus, najslicniji je nasim corbama na kiselo. Sto se tice piletine s krompirom iz rerne,ne koristi se samo limun nego i sok od pomorandze (portokali) i med i preporucujem da ga probate,zanimljiv je ukus. Mene licno je odusevio spanac s pirincem (spanakorizo)koji se takodje sprema s mesavinom jaja i limuna (afgolemono), jedino sto ga ja volim s manje limuna. Bila sam u prilici da jedem salatu od 4 vrste zelene salate sa dodatkom zacina, pre svega origanom, kockicama grilovanog belog sira (mislim da je bio kozji sir) i balzamikom i naravno domacim maslinovim uljem…e to je bio dozivljaj! Srdacan pozdrav Aida

Odgovor
Bebina mama 19/04/2016 - 22:43

Hvala puno na komentaru. U tekstu nema neistina, naprotiv. Kao i svaki, i ovaj blog odraz je licnog stava i misljenja, koje je u njemu i opisano.

Jedna molba-mi blogeri volimo da znamo ko je sa druge strane, pa bi bilo lepo da nam se predstavite. Tako je i lepse i lakse za komunikaciju!

Odgovor
Unknown 19/04/2016 - 20:19

Uz pržen krompir nije obavezan limun, i nećete ga dobiti svuda i uvek.Supe se ne kuvaju sve sa limunom, a neće vam niko zameriti ako servirate meso bez limuna.Ima mnogo iskrivljene istine u ovom tekstu.Na primer, da će se Grci uvrediti ako im se ne posluži limun.Istina je, da limun odlično ide uz piletinu u rerni i krompir, kao i uz meso sa roštilja, i zato se i služi, ali nije obavezno i niko neće insistirati na tome da vi jedete.Takođe, Magiritsa se ne pravi obavezno sa avgolemono.Mnogi skuvaju bez, pa se dodaje limun i maslinovo ulje ko voli.

Odgovor

Ostavi komentar

seven − 3 =

* Korišćenjem ovog obrasca saglasni ste sa čuvanjem i rukovanjem vašim podacima na ovoj veb stranici

Ova veb lokacija koristi kolačiće da poboljša vaše iskustvo. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete da odustanete ako želite Prihvati

Politika privatnosti i kolačići