Zemljotresi u Grčkoj su redovna pojava i nemojte se iznenaditi ako dođete na letovanje, pa se već prvi dan “zaljuljate” u apartmanu. Prema statistici, Grčka je na prvom mestu u Evropi po seizmičkim aktivnostima, a na visokom šestom mestu u svetu.
Zemljotres u Grčkoj
Najjači zemljotres koji je pogodio Grčku u poslednjih sto godina dogodio se na Rodosu, sada već daleke 1926. godine. Izmereno je 8 Rihtera, a pomenuti zemljotres osetio se čak u Egiptu.
Drugi po jačini zemljotres koji je pogodio najjužniju balkansku zemlju desio se na ostrvu Kithira, 1903. godine, a bio je jačine 7,9 Rihtera.
KEFALONIJA NA DLANU
Posle dve godine, tačnije 1905. zatreslo se i omiljeno letovalište naših ljudi. Zemljotres jačine 7,5 Rihtera pogodio je Halkidiki.
Zemljotresi koji su sravnili grčke gradove i ostrva
Mnogo puta su gradovi i ostrva u dragoj nam Grčkoj bili na meti razornih zemljotresa. Halkidiki je ponovo pogodio zemljotres jačine 7 Rihtera i to 1932 godine. Dva slabija zemljotresa, posle glavnog od 7 Rihtera, uništila su tada, nama dobro poznati Jerisos. Čak 4200 kuća je sravnjeno sa zemljom, a na Svetoj Gori su samo dva manastira izdržala tako jak potres.
Na ostrvu Kos, 23. aprila 1933. godine, zemljotres jačine 6,6 Rihtera odneo je 200 života. Ostrvo Amorgos je jula meseca 1956. godine pogodio zemljotres koji je naneo veliku štetu i okolnim ostrvima. Leros, Kalimnos, Patmos i Santorini pretrpeli su velike gubitke. Tada se stvorio i cunami sa talasima od 25 metara koji su pogodili jugoistočni Amorgos, a pošteđeni njegovih udara nisu bili ni Kalimnos, Leros, Paros i Kos.
Juna 1995. godine, na Peloponezu, tresao se Egio. primorski grad na 30 – tak kilometara od Patre. Pogođen je zemljotresom jačine 6,1 Rihtera. Priča koja se vezuje za ovaj događaj obišla je svet, a radi se o tada osmogodišnjem dečaku Andreasu, koji je izvučen iz ruševina posle 44 sata. Čak i dan danas se prepričava razgovor između mališana i spasioca kada im je ispod ruševina rekao: “Donesite mi konačno Koka – kolu i suvlaki”.
VODIČ KROZ OSTRVO KEFALONIJA
Zemljotres 1953
Prelepo ostrvo Kefalonija, tačnije svima nama poznati Argostoli i Liksuri, sravnjeni su sa zemljom avgusta 1953. godine. Jačina zemljotresa bila je 7,2 Rihtera, a odneo je oko 500 života.
Od 33 000 kuća koje su tada postojale na ostrvu, čak 28 000 je pretrpelo ozbiljna oštećenja.
Zemljotres Egremni
Novembra 2015. godine, zemljotres jačine 6,5 Rihtera, pogodio je Lefkadu. Tada je uništena jedna od najlepših plaža na svetu, Egremni.
Zemljotres Atina
Da ni prestonica Grčke nije pošteđena razornih zemljotresa potvrdio nam je potres koji se dogodio septembra 1999. godine. Nešto pre 15 časova, sunčanog septembarskog dana, Atinu je pogodio zemljotres jačine 5,9 Rihtera. Iako nije bio jak kao ostali, koji su sravnili mnoga grčka mesta, zemljotres je bio površinski, pa je pored nanesene velike materijalne štete, odneo i 150 života.
SOLUN – JEDINSTVENI GRAD
Zemljotres Solun
Ni voljeni nam Solun nije prošao bez podrhtavnja tla. Juna 1978. godine, zemljotres jačine 6,5 Rihtera pogodio je glavni grad Makedonije. Pored 70 života, uništio je i pola grada.
Kako su zemljotresi svakodnevna pojava u Zemlji masline, ljudi su odavno naviknuti na slabe potrese. Objekti se grade tako da izdrže i jaka podrhtavanja tla, tako da se iz godine u godinu kvalitet objekata poboljšava.
1 Komentar
Veoma interesantan teks, hvala vam!