U nedelju se održava 41. Atinski maraton na istoj ruti po kojoj je po legendi i nastala ova disciplina. Saznajte zašto je jedan mit star vekovima postao san svakog trkača.
Legenda o maratonu kaže da je grčki vojnik po imenu Filipides (inače najbrži trkač među atinskim hoplitima) trčao od grada Maratona do Atine (34.5 km), ne bi li prvi javio građanima drevnog polisa da je moćna Persija poražena u Maratonskoj bici. “Pobedili smo!”, uzviknuo je kad je ušao u Atinu i odmah potom umro.
Veliki prijatelj Pjera de Kubertena (osnivača modernih OI), Mišel Breal, je obožavao gore pomenutu legendu. Shodno tome, uspeo je da nagovori francuskog barona Kubertena da uvrsti ovu disciplinu u prve moderne Olimpijske igre koje su se održale u Atini pre 128 godina. Tako je rođena ova trka koja je kod mnogih atletičara, bilo profesionalaca ili amatera, simbol časti i uspeha.
Deset zanimljivih činjenica koje niste znali o prvim modernim Olimpijskim igrama
Maraton je bio nešto kraći nego što je danas, a pobednik prvog maratona na obnovljenim OI bio je grčki vodonoša Spiridon Spiros Luis. Zanimljivo je da je Spiros i pored toga što je na sredini trke napravio pauzu ne bi li popio vino i pojeo jaja, uspeo prvi da pređe cilj posle 2 sata, 58 minuta i 50 sekundi. Nakon pobede proglašen je junakom Grčke, a na pitanje tadašnjeg kralja koji poklon želi zatražio je samo kola sa upregnutim magarcem ne bi li lakše obavljao posao vodonoše. Posle ove slavne pobede Spiros se nikada više nije bavio sportom.
Od 1972. godine svake godine početkom meseca novembra održava se Atinski maraton. Međutim, njegova dužina danas nije ona koju je pretrčao Filipides, već je po svetskom standardu 41.195 km (koja se “rodila” u Londonu 1908. godine).
Interesovanje za učestvovanje na Atinskom maratonu je veliko, pa zbog toga registracija za isti počinje već u mesecu aprilu i traje sve dok se ne popuni 20.000 mesta. U maratonu, dakle u trci od skoro 42km mogu da učestvuju samo trkači koji imaju navršenih 18 godina. Kako bi ovaj događaj učinili privlačnijim i onima koji vole da trče, ali ne baš toliko kilometara, postoji još nekoliko kategorija u kojima trkači mogu da se takmiče: 5km, 10km i dečja trka od 1,2km. To znači da u nekima od trka mogu da učestvuju i mlađi učesnici, pa je neretka slika celih porodica koje rado uzimaju učešće u celom događaju.
Cena registracije nije mala i zavisi od toga za koju će te se trku prijaviti i da li imate boravišnu dozvolu neke od EU zemalja.
Ako imate pasoš EU i zainteresovani ste da trčite baš maraton (dakle skoro 42km) onda možete da birate jednu od tri ponuđene cene koje nude različite pakete, a ako nemate onda ćete biti prinuđeni da kupite samo najskuplji program. Interesovanje za trku je ogromno, dolaze takmičari iz celog sveta, pa se paketi veoma brzo rasprodaju. U trkama, kao sponzori, često učestvuju i firme, koje zauzvrat dobijaju pakete za svoje zaposlene, koji su tako u prilici da istrče maraton besplatno.
Grci su sportski fanatici
Ponude koje se nude za EU maratonce se sastoje iz 2 grupe u kojim dobijate sledeće:
- Prva grupa: Vaš broj, elektronski trkački magazin, medicinsku pomoć tokom i nakon trke, osveženje tokom i nakon trke, osiguranje, medalju, online rezultat i sertifikat da ste učestvovali na kojem stoji i vreme kada ste prošli cilj, majicu sa zvaničnim logom maratona
- Druga grupa: dobijate sve što kao prva grupa, plus ranac i peškir sa zvaničnim logom maratona, kartu za besplatan gradski prevoz u Atini tokom maratonskog vikenda i besplatnu posetu muzeju Akropolja.
Ono što najviše interesuje trkače su – cene.
Ako se odlučite za najkraću trku na maratonu iliti onu od 5 km, cena koju ćete sa srpskim pasošem da izdvojite za učešće je 75 evra. U slučaju da posedujete pasoš EU onda ćete platiti 35 evra.
Trka od 10 km za sve nas van EU košta 75 evra, dok je cena za EU građane 35 eura.
Takođe, učesnici mogu kupiti i fotografije sa maratona na OVOM.
Kada mit postane stvarnost – Kako je Atina dobila ime?
U slučaju da želite da posetiti Atinski maraton i osetite kako je to biti pravi maratonac, a posedujete srpski pasoš za tu trku (bilo da ste u grupi koja trči ili hoda) ćete morati da izdvojite čak 135 evra. Međutim, ako imate papire neke od EU država onda je cena 55 evra.
Atinski maraton je sam po sebi pravi doživljaj, a gledanje trke se ne plaća, pa ukoliko se nađete u Atini u periodu održavanja maratona, treba svakako da ga posetite.
Za više informacija posetite zvanični sajt Atinskog maratona pritiskom OVDE.
Iskustvo našeg trkača sa Atinskog maratona
Napomena: Gore navedene cene su ovogodišnje i mogu se menjati sledeće godine
Naslovna fotorgafija: www.athensauthenticmarathon.gr