Riblja čorba dođe kao san, ako živite na Atici. U svakoj taverni sa morskom hranom možete naći supu od ribe, ali ni približnog ukusa našoj čorbi. Zato je ovaj današnji recept pre svega za sve one koji žive u zemlji masline.
Znamo, znamo, mnogi će reći da se u poljskim mini-marketima može naći zamrznuta rečna riba, verovatno u još nekim, ali Atina je ogromna i ako ste vi još ne daj Bože u predgrađu to vam je putovanje od najmanje sat vremena. Verovali ili ne, kada vas uhvati nostalgija za poznatim zalogajima, to zna da bude veliki očaj, pa smo zbog toga pozvale drugaricu iz Kotora. Ipak ona zna da mi volimo da riblja čorba bude crvena i malo ljuta, a ne ko grčka supa bleda i nikakva – mada je neki vole, ali ne i mi.
Riblja čorba po receptu naše Kotoranke ukusom podseća na našu. Ovaj recept neće biti interesantan samo nama u zemlji sunca i masline, već i svima vama ostalima jer je ovo jeftinija njena varijanta. Nemojte da vas vrsta ribe koja ide u nju razoruža da odustanete od njene pripreme, jer ćete grdno pogrešiti.
Riblja čorba recept
Potrebno vam je:
- Oko 1 kg fileta bakalara, najbolje one kružnog oblika
- 2-3 lorolova lista
- 1 glavica crnog luka
- Koren celera
- 5-6 krompira
- 3-4 šargarepe
- 4-5 čena belog luka
- 500 ml soka od paradajza
- Sok od jednog limuna
- Vinsko sirće
- Malo vegete
- Krupna morska so
- Mleveni biber
- Biber u zrnu
- Ljuta mlevena paprika
GAMBORI SA FETA SIROM – GARIDES SAGANAKI
Riblja čorba priprema
U jednu šerpu ubacimo filete ribe, luk, koren celera, biber u zrnu i lorolov list, pa je napunite do pola vodom i stavite da se krčka na laganoj vatri.
U drugu šerpu stavite iseckan krompir i šargarepu i kuvate dok se skroz ne raskuva. Posle izvadite povrće i od toga napravite pire. Vodu gde se kuvalo ne bacate.
Kada se skuva riba izvadite je i rukama je raskomadate na sitne delove ili kako već volite. Izbacite luk i celer iz šerpe, oni vam više nisu potrebni, pa sa njima radite šta hoćete. Dok unutra ubacite pire od povrća i iseckanu ribu. Ako vam je to previše gusto, onda dodate vodu iz one šerpe u kojoj ste kuvali povrće. Potom dodamo i sok od paradajza, sitno iseckan beli luk, vegetu, so, mleveni biber i ljutu papriku. Možete dodavati još vode ako više volite čorbastije, to je već stvar ukusa. Ostavite da se krčka na laganoj vatri oko 1,5 sat.
Na kraju ubacite malo visnkog sirćeta i sok od limuna. Vaša riblja čorba je spremna, prijatno!
PS Ako je neko od vas u Grčkoj jeo riblju čorbu ko našu, neka nam se javi komentarom, emailom ili neka nam piše u inbox Facebooka