Domaća grčka alva (ili halva) uvek nađe svoje počasno mesto na grčkoj trpezi tokom uskršnjeg posta. Mnogi obožavaju da uživaju u njenim slasnim zalogajima , pa shodno tome smo rešile da napišemo recept za istu.
Ne zna se tačno kada je grčka alva “došla” u najjužniju balkansku zemlju, ali se predpostavlja da je stigla krajem XII veka. Ime je dobila po arapskoj reči koja u prevodu znači “slatko”.
Samo za sladokusce – Grčki sladak burek
Domaća (h)alva je najpopularniji grčki slatkiš. Pre nego što vam ispišemo kako da napravite ovaj posni desert, reći ćemo vam da se njen ukus razlikuje od kuće do kuće. Često domaćice ubace neki svoj sastojak u istu koji joj da poseban šmek. Slobodno možete nešto dodati ili oduzeti. Nemojte se bojati da ubacite listiće badema ili lešnika, pa čak i kakao (čokoladna alva je itekako ukusna).
Domaća grčka alva se pravi od sledećih sastojaka:
- 300 ml soka od svežeg limuna ili narandže
- 300 ml vode
- kesica vanil šećera
- 180 g šećera
- 160 g maslinovog ulja (ili suncokretovog)
- 240 g griza
Domaća grčka alva – priprema:
Sok od lumuna/narandže, vodu, šećer i vanil šećer stavimo u jednu šerpu da se kuva na tihoj vatri. Zatim mešamo dok se šećer ne istopi skroz, a potom ostavimo da se kuva još oko 3 minuta.
Jedite grčki jogurt kao Grci
U drugu šerpu, po mogućstvu sa porcelanskim dnom ili bilo kojim gde se hrana ne lepi pri kuvanju, stavimo ulje i ostavimo da se ugraje na niskoj temperaturi. Potom dodamo griz i mešamo oko 20-30 minuta dok celokupna masa ne dobije kremkastu boju. Zatim lagano dodajemo sirup koji smo prethodno pripremili i mešamo sve dok se ne sjedini sa grizom (za ovo će vam trebati oko 2 minuta). Posle toga skinemo šerpu sa šporeta.
Dobijenu masu ubacimo u kalup (mi smo koristili kalup za kuglof) i ostavimo da se rashladi najmanje jedan sat. Kada je izvadite iz kalupa slobodno možete da iskoristite koru limuna/narandže i da je izrendate po domaćoj grčkoj alvi ili pospite malo cimeta po njoj.
Uživajte i prijatno!