Slatki mafini koji mirišu na Grčku? Da li je moguće? Moguće je! Svako od vas ko bolje poznaje Grčku tradiciju i kuhinju, zna za cureki. Ovi mafini su inspirisani upravo ovim slatkim hlebom.
Cureki se tradicionalno jede za Uskrs, ali to ne znači da se ne jede i tokom cele godine kao doručak ili užina. Odlično ide uz crnu kafu ili čaj. Pošto smo vam recept za cureki već ispisali, danas vam predstavljamo drugu varijantu istog, po nama mnogo bolju od klasičnog recepta.
Sveža mlevena mastika i mleveni mahlepi, koji se pravi od semenki trešnji, osnovni su sastojci curekija, pa tako i ovih mafina, i daju mu karakterističan ukus.
Cureki – Uskršnji slatki hleb
Kako da napravite savršeno cureki testo?
Nije tajna da je jedan od najvećih izazova grčkih domaćica napraviti savršeno testo za cureki. Pored dobrog recepta neophodna vam je i odgovarajuća temperatura jer će vam ona garantovati da će vaše testo lepo narasti.
Najčešća greška onih koji ranije nisu pravili ovaj slatki hleb je ta da, kada se zamesti testo ono se čini malo lepljivim, pa većina dodaje još brašna. Nemojte to činiti.
Slatki mafini, sastojci koji su vam potrebni:
Za mafine:
- 65 g putera od kravljeg mleka (na sobnoj temperaturi)
- 65 ml mleka (na sobnoj temperaturi)
- 100 g šećera
- 2 jajeta (na sobnoj temperaturi)
- 430 g brašna
- 10 g suvog kvasca
- 50 ml mlake vode
- Izrendana kora od pola narandže
- Pola kašičice mlevene mastike
- 1 kašičica mahlepija
- Jedno jaje razmućeno sa jednom kašike vode
- Malo badema iseckanih na listiće za ukrašavanje
Za sirup:
- 100 g šećera
- 100 ml vode
Priprema:
Dodajte u posudu sa mlakom vodom prstohvat šećera i kvasac, pa to pomešajte. Stavite sa strane. Najbolje bi bilo da posudu zatvorite plastičnom folijom i ostavite da odstoji 6-7 minuta, tj. sve dok kvasac ne počne da bubri.
U jednu šerpu dodajte puter, šećer i mleko, pa mešajte na niskoj temperaturi dok se sve ne rastopi i sjedini. Bitno je rastopiti puter na niskoj temperaturi. Kad se otopi, ako je temperatura dobijene mase toplija od sobne, sačekajte da se izjednači sa sobnom temperaturom.
Masu od putera prebacite u dublju činiju i umutite je zajedno sa jajima, pa potom dodajte u to nabubren kvasac.
U istu posudu dodajte mlevenu mastiku i mahlepi, koru narandže i polagano dosipajte brašno. Mešajte mikserom sa žicama za testo, prvo na manjoj brzini, pa postepeno ubrzavajte, sve ukupno oko 15 minuta tj. sve dok se testo ne zalepi za zidove činije. Testo treba da bude zaista mekano, pa nemojte dodavati više brašna.
USKRS U GRČKOJ – ZAŠTO DA NE?
Testo prekrijte providnom folijom i ostavite na toplom da naraste tj dok se bar ne udvostruči veličina (oko 2-3 sata).
Podmažite puterom svaki kalup za slatke mafine, pa rasporedite testo. Nemojte stavljati previše, jer će ono ponovo narasti. Ostavite da naraste nekih 40-50 minuta na sobnoj temperaturi. Kada narastu, svaki od njih premažite mešavinom jajeta i vode, pa ukrasite listićima badema. Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 170 stepeni oko 20-25 minuta.
Dve do tri minute pre nego što se izvade iz rerne, počnite da pripremate sirup. Sirupom zalijte svaki mafin, a potom ih ostavite da se ohlade. Dobro bi bilo da svaki umotate u prozirnu foliju, kako bi ostali meki i sočni, a ne postali tvrdi i suvi. Mogu da stoje od 5 do 7 dana na sobnoj temperaturi.
Slatki mafini su neodoljivi, zato će cela porodica uživati u njima! Uživajte u slatkim mafinima i napišite nam kako su vam ispali.