Biljka za koju se kod nas smatra da nema nikakvu vrednost (bar za većinu), u Grčkoj je pravi hit. Ova zeljasta biljka u Grčkoj se zove Glistrida ili Andrahla (andrakla), a kod nas je poznata kao tušt. Sada vam je verovatno jasnije o čemu opričamo.
Tušt – lekoviti korov
Koliko god vam zvučalo čudno, ova biljka je izuzetno lekovita. Može se koristiti u svežem stanju, što je najbolja varijanta, ali se mogu spremati i mnogobrojna jela od iste. S obzirom da su Grci veliki ljubitelji “zeleniša” ne čudi nas rasprostranjenost i upotreba Andrahle.
I dok se kod nas ovaj korov uništava, Grci ga gaje u baštama. Grčke pijace su pune Glistride na leto, pa eto nečeg novog da probate na letovanju ako do sada niste.
Glistrida je odličan izvor antioksidanata, koji značajno poboljšavaju imuni sistem. Antioksidansi pomažu u sprečavanju mnogih bolesti, usporavaju starenje i čuvaju ćelije organizma.
Dodavanjem ovog “korova” u vašu ishranu, pozitivno utičete i na nivo kalijuma u vašem telu. Još jedan sastojak koji čuva naše zdravlje. Pored kalijuma, tušt sadrži i magnezijum i kalcijum.
Ako niste ljubitelj ribe (nadamo se da vas ima malo), onda slobodno možete ovu biljku uvesti u svoju ishranu jer je bogata i Omega 3 masnim kiselinama, koje su od izuzetne važnosti za naš organizam. Lista hranljivih sastojaka je dugačka, te je ova biljka idealna kao dodatak ishrani.
GRČKA PIJACA – NA SKRIVENO TE VODIM MESTO
Kako sve možete koristiti ovu biljku?
Deo biljke koji se koristi u ishrani je bez korena, znači ono što je iznad zemlje. U zavisnosti uz šta ćete je dodati, ili spremiti, koriste se samo listovi ili i stabljika i listovi (Grci ništa ne bacaju 🙂 ).
Sveža se može dodati u salatu sa krastavcima i paradajzom, može se jesti sa belim lukom, a odlično ide i sa jajima, fetom, kačkavaljem (pogotovo kefalograviera), ali i uz ribu, jagnjetinu, pa čak i sa grickalicama kao što su lešnici i orasi. Naravno da uz nju neizostavno ide i limun!
Glistridu možete dodati i voću i napraviti izuzetno zdrave šejkove, pa je tako možete kombinovati sa kupinama, kivijem, breskvama i tropskim voćem.
Andrahla može da se pravi i kao turšija, svima poznata u zimskim danima. Stavite u teglu tušt (do vrha, ne preterano “nabijeno”), tri čena sitno seckanog belog luka i 10 zrna krupnog crnog bibera (ako niste ljubitelj može i manje). Zalijte sve jabukovim sirćetom i ostavite u frižideru dve nedelje. Onda navalite na Andrahlu ili je kombinujte sa nekim povrćem. Odlična je!
Pita od Glistride
Od glistride se pravi i odlična pita. Stavite 1/2 kg glistride u blender i sameljite je, posolite i ocedite dobro da ispusti višak tečnosti. 3-4 struka mladog luka, veliku glavicu crnog luka (izrendajte), vezicu peršuna, vezicu svežeg bosiljka (može i tri supene kašike sušenog ako nemate sveži), 150 gr fete, 150 gr sira Mizitra, 2 jaja, so i pola šolje ulja. Sve sastojke umutite i dodajte samlevenu Andrahlu. Da li ćete praviti savijaču ili običnu pitu zavisi samo od vas. Peče se na 180 stepeni oko sat vremena (zavisi od vaše rerne, tako da proveravate s vremena na vreme).
Tako da sledeći put kada “sretnete” ovu biljku, ili je “trebite” iz svoje bašte kao korov, razmislite o njenom hranljivom dejstvu. Neka umesto u kanti za smeće, završi na trpezi. nećete se pokajati sigurno! I mi smo bile skeptične u početku, ali je danas sa uživanjem konzumiramo sa našim grčkim porodicama.